Honlapomról

    A Kárpátok védelmi rendszerét Árpád fejedelem alakította ki a honfoglalás korában. Ez a védelmi rendszer a Kárpátok hágóit, szorosait zárta le a kelet felől fenyegető külső katonai támadások ellen. Mivel a Kárpátok java az erdélyi határvonalhoz tartozott, így a Kárpátok Őreinek többsége székely ember volt. Amíg ez a védelmi rendszer állt és vigyázta hazánkat, addig a Kárpátok keleti oldaláról idegen hatalmak egyszer sem tudtak sikeres támadást intézni ellenünk.
    A Nagy Háború kitörése után sokan úgy érezték, hogy szükség van a magyarság összefogására, és egy olyan biztos védelmi rendszerre, mint amilyet őseink állítottak fel. Ez a késztetés öltött testet, ez a történelmünkbe égett jelkép jelenik meg a Kárpát-Hazát védő katona alakjában. Úgy gondoltam, megérdemel néhány szót honlapom "arca".

 

 

    Az eredeti szobrot Szeszák Ferenc szobrász alkotta, s először 1915. május 23-án Kolozsvár főterén állították fel. Ezt a gyönyörű, a magyar lélek számára oly jelentős emlékművet a bevonuló román csapatok 1918-ban elpusztították.

    Fejlécemen a Szalajka-völgyben (2002-ben) emelt, újjá alkotott Kárpátok Őre látható, s mögötte természetesen a Kárpátok bércei. A szobor az eredetinek hű mása; 2,65 méter magas, 1,1 méter átmérőjű, és mintegy 2 tonna súlyú, melyet egyetlen (230 éves) tölgyfatönkből faragott ki Horváth Béres János mester. Az őrbódé székely motívumát Simon László véste fába, a statikai terveket Tóth-Vásárhelyi József építész készítette.

A Kárpátok Őrét Tőkés László református püspök áldotta meg, és Szabó József apát szentelte fel.

    Méltó kiegészítésként még egy tárogatót is elhelyeztem a képen, melynek hangja csillagösvényként száll földtől az égig, embertől Istenig, s a magyar nyelvet jelképezi. A tárogató ősi és magyar hangszer, kincsestárunk egyik hungarikuma.

   Honlapom színvilágának alapját nemzeti lobogónk színei adják. De mivel anyanyelvünk megőrzésében nagy szerepe volt/van székely testvéreinknek, s az elszakított hazaföldön élőknek, ezért hálám jeléül lett a címer (logó) színe kék-arany, és ezért ragyog a szöveg felett a nap, a hold és a csillagok.

    Háttérképem pedig az életfát ábrázolja, hirdetve nyelvünk szakrális mivoltát.

 

Forrás: Wikipédia

Kárpátok Őre emléktábla

 


© Minden jog fenntartva.